GEC18SBSN-M89
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GEC18SBSN-M89
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER SMD R/A 18POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Square
Gender :
Male
Length :
45.7mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Height :
3.56mm
Published :
IEC Conformance :
No
Width :
2.54mm
Style :
Board to Board or Cable
Pbfree Code :
yes
Number of Rows :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
18
Contact Finish - Mating :
Tin
Shrouding :
Unshrouded
MIL Conformance :
No
Mount :
Surface Mount
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Housing Color :
Black
Mixed Contacts :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Current Rating (Amps) :
3A
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
18
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Filter Feature :
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Termination :
Solder
Connector Type :
Header, Breakaway
Housing Material :
Plastic
Contact Type :
Male Pin
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
GEC18SBSN-M89
Sullins Connector Solutions GEC18SBSN-M89
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA9T), Nylon 9T 18-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height