G20N06D52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G20N06D52
Manufacturer
Goford Semiconductor
Package / Case
8-PowerTDFN
Datasheet
Download
Description
N60V,RD(MAX)<30M@10V,RD(MAX)<40M
Manufacturer :
Goford Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
Supplier Device Package :
8-DFN (4.9x5.75)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A (Ta)
Power - Max :
45W (Ta)
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Package / Case :
8-PowerTDFN
Series :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
30mOhm @ 20A, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
FET Feature :
Standard
Product Status :
Active
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25nC @ 10V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1220pF @ 30V
Datasheets
G20N06D52
Goford Semiconductor G20N06D52
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    P+P -30V,RD(MAX)<60M@-10V,RD(MAX
    N60V, 5A,RD<35M@10V,VTH1V~2.5V,
    P-30V, -9A,RD<18M@-10V,VTH-1V~-2
    N30V,RD(MAX)<12M@10V,RD(MAX)<13M
    NP60V, 5A/-3.1A,RD<36M/80M@10V/-
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26