G125-MV25005L2P
Mfr.Part #
G125-MV25005L2P
Description
CONN HEADER VERT 50POS 1.25MM
Stock
175
In Stock :
175
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Housing Material :
Polyamide
Flammability Rating :
Insulation Height :
0.193 4.90mm
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Weight :
1.087006g
Voltage - Rated :
450V
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
Fastening Type :
Latch Lock
Packaging :
Bulk
Stack Height (Mating) :
7.25mm 7.35mm 7.7mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
2013
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
10GOhm
Current Rating :
2A
Pbfree Code :
yes
Feature :
Board Lock, Pick and Place
Contact Length - Post :
0.177 4.50mm
Number of Positions :
50
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Series :
Gecko
Datasheets
G125-MV25005L2P
Harwin G125-MV25005L2P
Gecko Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free 50-Position Board to Board or Cable 0.193 4.90mm Height