G125-MV22005L0P
Mfr.Part #
G125-MV22005L0P
Description
CONN HEADER VERT 20POS 1.25MM
Series :
Gecko
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
450V
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Stack Height (Mating) :
7.25mm 7.35mm 7.7mm
Contact Shape :
Circular
Current Rating :
2A
Insulation Height :
0.193 4.90mm
Insulation Resistance :
1GOhm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Positions :
20
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Feature :
Board Lock, Pick and Place
Housing Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole
Style :
Board to Board or Cable
Pbfree Code :
yes
Contact Length - Post :
0.177 4.50mm
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
Solder
Published :
Contact Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Datasheets
G125-MV22005L0P
Harwin G125-MV22005L0P
Gecko Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free 20-Position Board to Board or Cable 0.193 4.90mm Height