G125-MV20605L2R
Mfr.Part #
G125-MV20605L2R
Description
CONN HEADER VERT 6POS 1.25MM
Insulation Height :
0.193 4.90mm
2
Weight :
204.003168mg
Stack Height (Mating) :
7.25mm 7.35mm 7.7mm
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Resistance :
10GOhm
Contact Length - Post :
0.177 4.50mm
Circular
Current Rating :
2A
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
Number of Positions :
6
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
450V
Housing Material :
Polyamide
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Feature :
Board Lock, Pick and Place
Series :
Gecko
Fastening Type :
Latch Lock
Flammability Rating :
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Datasheets
G125-MV20605L2R
Harwin G125-MV20605L2R
Gecko Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Through Hole Gold Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free 6-Position Board to Board or Cable 0.193 4.90mm Height