G125-MV11205M2P
Mfr.Part #
G125-MV11205M2P
Description
CONN HEADER VERT 12POS 1.25MM
Stock
266
In Stock :
266
Headers, Male Pins
Mixed Contacts :
No
HTS Code :
8.00μin 0.203μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Body Length or Diameter :
0.746 inch
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Male Pin
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Conductors :
ONE
ROHS3 Compliant
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Number Of PCB Rows :
2
Body Depth :
0.193 inch
Connector Type :
Header
Length - Termination :
0.118 inch
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.193 4.90mm
Number of Positions :
12
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pbfree Code :
yes
Series :
Gecko SL
Mounting Option 1 :
LOCKING
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
Board Mounting Option :
HOLE .086-.098
Current Rating (Amps) :
2A
Feature :
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place
Style :
Board to Board or Cable
Mating Contact Pitch :
0.049 inch
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Body Breadth :
0.193 inch
Datasheets
G125-MV11205M2P
Harwin G125-MV11205M2P
Gecko SL Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free 12-Position Board to Board or Cable 0.193 4.90mm Height