G125-MS12005M3P
Mfr.Part #
G125-MS12005M3P
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1.25MM
Current Rating (Amps) :
2A
Feature :
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place
Contact Finish Thickness - Post :
8.00μin 0.203μm
Number of Positions :
20
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated :
450V
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
Insulation Height :
0.193 4.90mm
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Series :
Gecko SL Reverse Fix
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Header
Stack Height (Mating) :
7.3mm 7.44mm
Fastening Type :
Screw Lock
Datasheets
G125-MS12005M3P
Harwin G125-MS12005M3P
Gecko SL Reverse Fix Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Cut Tape (CT) Surface Mount Gold Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free 20-Position Board to Board or Cable 0.193 4.90mm Height