G125-MS11005M1R
Mfr.Part #
G125-MS11005M1R
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1.25MM
Male Pin
Contact Finish Thickness - Post :
8.00μin 0.203μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
10
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Height :
0.193 4.90mm
Current Rating (Amps) :
2A
Series :
Gecko SL
Feature :
Mating Flange, Pick and Place, Polarizing Key
1 (Unlimited)
Stack Height (Mating) :
7.33mm 7.4mm
Voltage - Rated :
450V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
G125-MS11005M1R
Harwin G125-MS11005M1R
Gecko SL Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free 10-Position Board to Board or Cable 0.193 4.90mm Height