G125-MS11005L3R
Mfr.Part #
G125-MS11005L3R
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1.25MM
Stock
159
In Stock :
159
Headers, Male Pins
Insulation Resistance :
10GOhm
Feature :
Pick and Place, Solder Retention
Published :
2015
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
13 Weeks
UL Flammability Code :
94V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
2A
Number of Rows :
2
Mating Contact Pitch :
0.049 inch
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
10
PCB Contact Row Spacing :
3.7084 mm
Header
Body Breadth :
0.193 inch
Mount :
Surface Mount
Insulation Color :
Green
Weight :
255.003961mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Conductors :
ONE
Mounting Type :
Surface Mount
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reference Standard :
UL
Body Length or Diameter :
0.346 inch
Fastening Type :
Latch Lock
Housing Material :
Polyamide
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Depth :
0.199 inch
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
IEC Conformance :
No
Stack Height (Mating) :
7.35mm 7.45mm 7.8mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
10
Number Of PCB Rows :
2
Insulation Height :
0.193 4.90mm
Series :
Gecko
Style :
Board to Board or Cable
Reliability :
COMMERCIAL
DIN Conformance :
Male Pin
Filter Feature :
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
MIL Conformance :
Voltage - Rated :
450V
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
Datasheets
G125-MS11005L3R
Harwin G125-MS11005L3R
Gecko Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free 10-Position Board to Board or Cable 0.193 4.90mm Height