G125-MH11005L7P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G125-MH11005L7P
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER R/A 10POS 1.25MM
Stock
302
In Stock :
302
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Color :
Green
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Board or Cable
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Positions :
10
Voltage - Rated :
250V
Insulation Material :
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Fastening Type :
Latch Holder
Filter Feature :
No
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Strip
Feature :
Solder Retention
HTS Code :
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
Published :
2015
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
MIL Conformance :
No
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Shape :
Circular
Series :
Gecko
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Height :
0.219 5.56mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Header
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Number of Positions Loaded :
All
DIN Conformance :
Datasheets
G125-MH11005L7P
Harwin G125-MH11005L7P
Gecko Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Strip Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free 10-Position Board to Board or Cable 0.219 5.56mm Height