FW10A1000JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FW10A1000JA
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FWxxA
Packing Method :
Ammo Pack
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
100Ohm
Number of Terminations :
2
Base Part Number :
FW10A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.217Diax0.472L 5.50mmx12.00mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Fusible, Safety
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Surface Mount :
No
Published :
Tolerance :
±5%
Datasheets
FW10A1000JA
Bourns, Inc. FW10A1000JA
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 100Ohm, Wirewound,