FW10A5R10JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FW10A5R10JA
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.1 OHM 5% 1W AXIAL
Stock
824
In Stock :
824
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
1W
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.55 mm
Base Part Number :
FW10A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2013
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.1Ohm
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.217Diax0.472L 5.50mmx12.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FWxxA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C