FS150R07N3E4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FS150R07N3E4
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
FS150R07 - IGBT MODULE
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Lead Free :
Contains Lead, Lead Free
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Number of Elements :
6
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
650V
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Screw
Turn On Time :
180 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Collector Current :
150A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.95V
Halogen Free :
Not Halogen Free
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Pin Count :
35
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
150°C
Turn Off Time-Nom (toff) :
450 ns
Case Connection :
Isolated
Transistor Application :
POWER CONTROL
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Terminal Position :
UPPER
Package / Case :
Module
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
35
Power Dissipation-Max :
430W