FS100R07N2E4B11BOSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FS100R07N2E4B11BOSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 650V 125A 20MW
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
6.2nF @ 25V
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Number of Elements :
6
Input :
Standard
Current - Collector (Ic) (Max) :
125A
Case Connection :
Isolated
JESD-30 Code :
R-XUFM-X25
Turn On Time :
100 ns
Published :
Reach Compliance Code :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
Turn Off Time-Nom (toff) :
370 ns
Surface Mount :
No
IGBT Type :
Trench Field Stop
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Transistor Element Material :
SILICON
NTC Thermistor :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Terminal Position :
UPPER
Package / Case :
Module
Additional Feature :
UL APPROVED
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Transistor Application :
POWER CONTROL
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Terminations :
25
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.95V @ 15V, 100A
Power - Max :
20mW
Configuration :
Three Phase Inverter
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Infineon Technologies FS100R07N2E4B11BOSA1
FS100R07N2E4B11BOSA1 Description
IGBT modules from Infineon have low switching losses and can switch frequencies up to 60 Khz. The IGBTs are used in a variety of power modules, such as the PrimePACK IGBT half-bridge chopper modules with NTC up to 1600/1700V and the ECONOPACK packages with collector emitter voltage at 1200V. Industrial, commercial, construction, and agricultural vehicles all use PrimePACK IGBTs. Inverters, UPS systems, and industrial drives are among the hard switching and soft switching applications that the N-Channel TRENCHSTOP TM and Fieldstop IGBT Modules are appropriate for.
FS100R07N2E4B11BOSA1 Features
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 1.95V @ 15V, 100A
  • IGBT Type: Trench Field Stop
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce: 6.2nF @ 25V
  • JESD-30 Code: R-XUFM-X25
  • Operating Temperature: -40°C~150°C