FS-020CBE5K000JE
Mfr.Part #
FS-020CBE5K000JE
Manufacturer
Vishay / Huntington Electric, Inc.
Package / Case
Radial
Description
RES 5.0K OHM 20W 5% WW RAD
Manufacturer :
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
FS
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Max Power Dissipation :
20W
Packaging :
Bulk
Resistance :
5kOhms
Published :
Composition :
Wirewound
Max Operating Temperature :
350°C
Temperature Coefficient :
±260ppm/°C
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.437Diax2.000L 11.11mmx50.80mm
Height Seated (Max) :
0.725 18.41mm
Power (Watts) :
20W
Tolerance :
±5%
Length :
50.8mm
Datasheets
FS-020CBE5K000JE
Vishay / Huntington Electric, Inc. FS-020CBE5K000JE
5kOhms, 20W, Wirewound,