FS-005CBER1000JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FS-005CBER1000JE
Manufacturer
Vishay / Huntington Electric, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 0.1 OHM 7W 5% WW RAD
Manufacturer :
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
7W
Series :
FS
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.600 15.24mm
Length :
25.4mm
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
7W
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Wirewound
Resistance :
100mOhms
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
350°C
Size / Dimension :
0.313Diax1.000L 7.94mmx25.40mm
Datasheets
FS-005CBER1000JE
Vishay / Huntington Electric, Inc. FS-005CBER1000JE
100mOhms, 7W, Wirewound,