FP35R12KT4B15BPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FP35R12KT4B15BPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
LOW POWER ECONO AG-ECONO2C-211
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V
Power - Max :
210 W
Power Dissipation :
210W
Product :
IGBT Silicon Modules
Package :
Tray
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
Current - Collector (Ic) (Max) :
35 A
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
2 nF @ 25 V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.15V @ 15V, 35A
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.85V
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Series :
EconoPIM? 2
NTC Thermistor :
yes
Configuration :
Three Phase Inverter
Base Product Number :
FP35R12
Current - Collector Cutoff (Max) :
1 mA
IGBT Type :
Trench Field Stop
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Status :
Active
Continuous Collector Current :
35A