FMP36-015P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMP36-015P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
i4-Pac™-5
Datasheet
Download
Description
MOSFET N/P-CH 150V 36A/22A I4PAC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
5
Qualification Status :
Not Qualified
FET Feature :
Standard
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
70nC @ 10V
Transistor Polarity :
N-Channel, P-Channel
Technology :
Si
Pbfree Code :
yes
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA
Case Connection :
Isolated
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Tradename :
Polar
Transistor Element Material :
SILICON
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, UL RECOGNIZED
Packaging :
Tube
Configuration :
COMMON DRAIN, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE
Number of Channels :
2 Channel
ECCN Code :
EAR99
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Published :
Pin Count :
5
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Through Hole
Max Power Dissipation :
125W
JESD-609 Code :
e1
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
FET Type :
N and P-Channel
Drain-source On Resistance-Max :
0.04Ohm
Terminal Position :
Single
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1000 mJ
Length :
20.29 mm
Power Dissipation-Max (Abs) :
125 W
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
150 A
Continuous Drain Current (ID) :
22A
Package :
Tube
Series :
Polar™
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package Shape :
RECTANGULAR
Rise Time :
38 ns, 31 ns
Reach Compliance Code :
Compliant
Polarity/Channel Type :
N-CHANNEL AND P-CHANNEL
Width :
5.21 mm
Product Type :
MOSFET
RoHS :
Details
Brand :
IXYS
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
40m Ω @ 31A, 10V
Package / Case :
i4-Pac™-5
Transistor Application :
SWITCHING
Product Status :
Active
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
36A
Supplier Device Package :
ISOPLUS i4-PAC™
DS Breakdown Voltage-Min :
150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
36A 22A
IXYS
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Terminal Form :
JESD-30 Code :
R-PSIP-T5
Type :
Polar P and N-Channel Power MOSFETs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2250pF @ 25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Terminals :
Mounting Type :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power - Max :
125W
Surface Mount :
No
Transistor Type :
1 N-Channel, 1 P-Channel
Product Category :
MOSFET
Base Product Number :
FMP36
Height :
21.34 mm
Number of Terminations :
Number of Elements :
2
Datasheets
FMP36-015P
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26