FKP2F016801I00JSSD
Mfr.Part #
FKP2F016801I00JSSD
Description
CAP FILM 6800PF 5% 250VDC RAD
Width :
6.5mm
Termination :
PC Pins
Number of Terminations :
2
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Terminal Pitch :
5mm
Voltage - Rated AC :
160V
Tolerance :
±5%
Length :
7.2mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.283Lx0.256W 7.20mmx6.50mm
Voltage - Rated DC :
250V
HTS Code :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
160V
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Capacitance :
6800pF
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Size Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~100°C
WIMA FKP2F016801I00JSSD
6800pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP)
FKP2F016801I00JSSD Overview
An internal (DC) voltage of 250V is required for systems to function.0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.In order for systems to be powered, a constant (AC) voltage (URac) is required.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.
FKP2F016801I00JSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 160V