FKP2D011501D00JSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2D011501D00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 2 1500 pF 100 VDC 4.5x6x7.2
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Surface Mount :
No
Number of Pins :
2
Length :
7.2mm
Width :
4.5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
100V
Voltage - Rated AC :
63V
Lead Diameter :
500 µm
Capacitance :
1.5nF
Life (Hours) :
300000 hours
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Insulation Resistance :
50GOhm
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Polypropylene
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
5%
Height :
6mm
Lead Pitch :
5mm
Temperature Coefficient :
-200 ppm/°C
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Lead Length :
6mm
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dissipation Factor :
4 %
Packing Method :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Depth :
4.5mm
Dielectric :
PP
Datasheets
FKP2D011501D00JSSD
1.5nF Film Capacitor 5% Radial 100V-DC 63V-AC Polypropylene