FKN3WSJR-73-56R
Mfr.Part #
FKN3WSJR-73-56R
Description
RES 56 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Working Voltage :
300V
Resistance :
56Ohm
Lead Length :
33mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Lead Diameter :
0.8 mm
Axial
Max Power Dissipation :
3W
Construction :
Cylindrical
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Series :
FKN
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Datasheets
FKN3WSJR-73-56R
YAGEO FKN3WSJR-73-56R
FIXED RESISTOR, 56Ohm, Wirewound,