FKN300FR-73-0R15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKN300FR-73-0R15
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.15 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
3W
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Max Power Dissipation :
3W
Length :
17.5006mm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Resistance :
150mOhms
Supplier Device Package :
Axial
Series :
FKN
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Package / Case :
Composition :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Datasheets
FKN300FR-73-0R15
YAGEO FKN300FR-73-0R15
150mOhms, 3W, Wirewound,