FKN3WSJR-73-2R7
Mfr.Part #
FKN3WSJR-73-2R7
Description
RES 2.7 OHM 5% 3W AXIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Cylindrical
Working Voltage :
300V
Max Power Dissipation :
3W
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.8 mm
Lead Length :
33mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
25 Weeks
Series :
FKN
Packing Method :
TR
Resistance :
2.7Ohm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Datasheets
FKN3WSJR-73-2R7
YAGEO FKN3WSJR-73-2R7
FIXED RESISTOR, 2.7Ohm, Wirewound,