FKN3WSJR-73-15R
Mfr.Part #
FKN3WSJR-73-15R
Description
RES 15 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Length :
33mm
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Max Power Dissipation :
3W
Series :
FKN
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
300V
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
3W
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
15Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.8 mm
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Composition :
Wirewound
Packing Method :
TR
Datasheets
FKN3WSJR-73-15R
YAGEO FKN3WSJR-73-15R
FIXED RESISTOR, 15Ohm, Wirewound,