FKN3WSJR-73-12R
Mfr.Part #
FKN3WSJR-73-12R
Description
RES 12 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Lead Length :
33mm
Series :
FKN
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Packing Method :
TR
Resistance :
12Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
25 Weeks
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.8 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
300V
Construction :
Cylindrical
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
3W
Datasheets
FKN3WSJR-73-12R
YAGEO FKN3WSJR-73-12R
FIXED RESISTOR, 12Ohm, Wirewound,