FKN3WSJR-73-120R
Mfr.Part #
FKN3WSJR-73-120R
Description
RES 120 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Diameter :
0.8 mm
Max Power Dissipation :
3W
Rated Power Dissipation (P) :
3W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
120Ohm
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
25 Weeks
Working Voltage :
300V
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Lead Length :
33mm
Datasheets
FKN3WSJR-73-120R
YAGEO FKN3WSJR-73-120R
FIXED RESISTOR, 120Ohm, Wirewound,