FKN3WSJR-73-0R39
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKN3WSJR-73-0R39
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.39 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±5%
Length :
15.494mm
Max Power Dissipation :
3W
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Resistance :
390mOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Supplier Device Package :
Axial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Published :
Number of Terminations :
2
Series :
FKN
Datasheets
FKN3WSJR-73-0R39
YAGEO FKN3WSJR-73-0R39
390mOhms, 3W, Wirewound,