FKN300JR-73-9R1
Mfr.Part #
FKN300JR-73-9R1
Description
RES 9.1 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Max Power Dissipation :
3W
FKN
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Construction :
Cylindrical
Resistance :
9.1Ohm
Lead Diameter :
0.8 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
300V
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
25 Weeks
Datasheets
FKN300JR-73-9R1
YAGEO FKN300JR-73-9R1
FIXED RESISTOR, 9.1Ohm, Wirewound,