FKN300JR-73-75R
Mfr.Part #
FKN300JR-73-75R
Description
RES 75 OHM 5% 3W AXIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
3W
Construction :
Cylindrical
Working Voltage :
300V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.8 mm
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Series :
FKN
Factory Lead Time :
25 Weeks
Resistance :
75Ohm
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
FKN300JR-73-75R
YAGEO FKN300JR-73-75R
FIXED RESISTOR, 75Ohm, Wirewound,