FKN300JR-73-150R
Mfr.Part #
FKN300JR-73-150R
Description
RES 150 OHM 5% 3W AXIAL
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
300V
Max Power Dissipation :
3W
Flame Proof, Fusible, Safety
Factory Lead Time :
25 Weeks
Lead Diameter :
0.8 mm
Construction :
Cylindrical
Resistance :
150Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Composition :
Wirewound
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
FKN300JR-73-150R
YAGEO FKN300JR-73-150R
FIXED RESISTOR, 150Ohm, Wirewound,