FKN300JR-73-0R27
Mfr.Part #
FKN300JR-73-0R27
Description
RES 0.27 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Max Power Dissipation :
3W
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Composition :
Wirewound
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±5%
Resistance :
270mOhms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power (Watts) :
3W
Number of Terminations :
2
Length :
17.5006mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
FKN300JR-73-0R27
YAGEO FKN300JR-73-0R27
270mOhms, 3W, Wirewound,