FKN300FR-73-8R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKN300FR-73-8R2
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 8.2 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
FKN
Power (Watts) :
3W
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Package / Case :
Axial
Resistance :
8.2Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Datasheets
FKN300FR-73-8R2
YAGEO FKN300FR-73-8R2
8.2Ohm, 3W, Wirewound,