FKN1WSJB-52-62R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKN1WSJB-52-62R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 62 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.138Diax0.354L 3.50mmx9.00mm
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Series :
FKN
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Resistance :
62Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
FKN1WSJB-52-62R
YAGEO FKN1WSJB-52-62R
62Ohm, 1W, Wirewound,