FKN-50JR-52-4R7
Mfr.Part #
FKN-50JR-52-4R7
Description
RES 4.7 OHM 5% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Construction :
Cylindrical
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Working Voltage :
300V
Resistance :
4.7ohm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
2
Factory Lead Time :
25 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.55 mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
FKN-50JR-52-4R7
YAGEO FKN-50JR-52-4R7
FIXED RESISTOR, 4.7Ohm, 0.5W 1/2W, Wirewound,