FKN-25FR-52-2R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKN-25FR-52-2R2
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Max Operating Temperature :
155°C
Composition :
Wirewound
Supplier Device Package :
Axial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
FKN
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Resistance :
2.2Ohms
Number of Terminations :
2
Length :
6.2992mm
Datasheets
FKN-25FR-52-2R2
YAGEO FKN-25FR-52-2R2
2.2Ohms, 0.25W 1/4W, Wirewound,