FKN-50FR-52-7R5
Mfr.Part #
FKN-50FR-52-7R5
Description
RES 7.5 OHM 1% 1/2W AXIAL
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
Max Operating Temperature :
155°C
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Length :
8.9916mm
Resistance :
7.5Ohms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Datasheets
FKN-50FR-52-7R5
YAGEO FKN-50FR-52-7R5
7.5Ohms, 0.5W 1/2W, Wirewound,