FHJ.2B.306.CYMD92
Mfr.Part #
FHJ.2B.306.CYMD92
Description
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP
Series :
2B
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Positions :
6
Termination :
Crimp
Current Rating :
12A
Shell Size - Insert :
306
Cable Opening :
0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
59.0μin 1.50μm
Datasheets
FHJ.2B.306.CYMD92
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 6 Positions Crimp Gold Chrome Bulk J Push-Pull
FHJ.2B.306.CYMD92 Overview
FHJ.2B.306.CYMD92 Features
2B series
FHJ.2B.306.CYMD92 Applications
There are a lot of LEMO
FHJ.2B.306.CYMD92 Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER