FHJ.0B.305.CLLD52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHJ.0B.305.CLLD52
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Style :
Socket
Orientation :
J
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
305
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Bronze
Series :
0B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
6.5A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Feature :
Backshell
Ratings :
IP50
Shell Finish :
Chrome
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
5
Color :
Silver
Datasheets
FHJ.0B.305.CLLD52
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk J Push-Pull
FHJ.0B.305.CLLD52 Overview
FHJ.0B.305.CLLD52 Features
0B series
FHJ.0B.305.CLLD52 Applications
There are a lot of LEMO
FHJ.0B.305.CLLD52 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER