FGI40N60SFTU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGI40N60SFTU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet
Download
Description
IGBT 600V 80A 290W I2PAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.9V @ 15V, 40A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120A
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Collector Current :
80A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
290W
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
IGBT Type :
Field Stop
Element Configuration :
Single
Test Condition :
400V, 40A, 10 Ω, 15V
Td (on/off) @ 25°C :
25ns/115ns
Input Type :
Standard
Switching Energy :
1.13mJ (on), 310μJ (off)
Power - Max :
290W
Package / Case :
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Gate Charge :
120nC
Packaging :
Tube
Number of Pins :
3
Datasheets
FGI40N60SFTU
onsemi FGI40N60SFTU
FGI40N60SFTU Description
FGI40N60SFTU Features
High current capability
High input impedance
Tighten parameter distribution
Fast switching
Package: I2PAK
FGI40N60SFTU Applications
UPS
SMPS
PFC
Induction heating
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
FGI40N60SFTU onsemi 900 IGBT, 80A, 600V, N-CHANNEL