FG26C0G2J562JNT00
Mfr.Part #
FG26C0G2J562JNT00
Description
CAP CER 5600PF 630V C0G RADIAL
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
630V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Packaging :
Bulk
Published :
Capacitance :
5600pF
Tolerance :
±5%
Datasheets
FG26C0G2J562JNT00
TDK Corporation FG26C0G2J562JNT00
FG 5600pF 630V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
FG26C0G2J562JNT00 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
FG26C0G2J562JNT00 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm