FG26C0G2A153JNT06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FG26C0G2A153JNT06
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 100V C0G RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
0.015µF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
FG
Voltage - Rated :
100V
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Pitch :
5.0038mm
Package / Case :
Radial
Datasheets
FG26C0G2A153JNT06
TDK Corporation FG26C0G2A153JNT06
FG 0.015μF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial