FF1500R12IE5BPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FF1500R12IE5BPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 1200V 1500A 20MW
Stock
174
In Stock :
174
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Published :
2002
Input :
Standard
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.15V @ 15V, 1500A
Current - Collector Cutoff (Max) :
5mA
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C~175°C TJ
Package / Case :
Module
Power - Max :
20mW
Current - Collector (Ic) (Max) :
1500A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
IGBT Type :
Trench Field Stop
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PrimePACK™3+
NTC Thermistor :
yes
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
82nF @ 25V