FDI14-187Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDI14-187Q
Manufacturer
3M
Description
FM DISCONNECT FULLY NYLON INS
Stock
581
In Stock :
581
Manufacturer :
3M
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Material :
Brass
Factory Lead Time :
3 Weeks
Length :
20.574mm
Mount :
Free Hanging
Wire/Cable Gauge :
14 AWG
Gender :
FEMALE
Width - Tab :
0.187 4.75mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Wire Gauge :
14-16 AWG
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Contact Finish :
Tin
Insulation Material :
Nylon
Color :
Blue
Tab Thickness :
0.020 0.51mm
Feature :
Butted Seam
Weight :
317.514659g
Flammability Rating :
UL94 V-2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
2000
Approval Agency :
CSA, UL
Height :
114.3mm
Insulation Diameter :
0.145 (3.68mm)
Termination :
Crimp
Insulation :
Fully Insulated
Length - Overall :
0.810 20.57mm
Terminal Type :
Standard
Orientation :
Straight
Series :
Highland™
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Contact Material :
Brass
Width :
7.62mm