FDH27N50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDH27N50
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 27A TO247-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
190mOhm @ 13.5A, 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
67nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3550pF @ 25V
Package / Case :
TO-247-3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Supplier Device Package :
Published :
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Power Dissipation-Max :
450W Tc
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vgs (Max) :
±30V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mounting Type :
Through Hole
FET Type :
N-Channel
Packaging :
Tube
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
27A Tc
Datasheets
FDH27N50
onsemi FDH27N50
N-Channel Tube 190mOhm @ 13.5A, 10V ±30V 3550pF @ 25V 67nC @ 10V 500V TO-247-3
FDH27N50 Description
FDH27N50 is a 500v N-Channel SMPS Power MOSFET. The onsemi FDH27N50 can be applied in Switch Mode Power Supplies(SMPS), such as PFC Boost, Two-Switch Forward Converter, Single Switch Forward Converter, Flyback Converter, Buck Converter, and High-Speed Switching. The Operating and Storage Temperature Range is between -55 and 175℃. And the MOSFET FDH27N50 is in the TO-247-3 package with 450W power dissipation.
FDH27N50 Features
  • Low Gate Charge Qg results in Simple Drive Requirement
  • Improved Gate, Avalanche, and High Reapplied dv/dt Ruggedness
  • Reduced rDS(ON)
  • Reduced Miller Capacitance and Low Input Capacitance
  • Improved Switching Speed with Low EMI
  • 175°C Rated Junction Temperature