FCR-50JR-52-5K6
Mfr.Part #
FCR-50JR-52-5K6
Description
RES 5.6K OHM 5% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
Temperature Coefficient :
-500/ +350ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Resistance :
5.6kOhm
Datasheets
FCR-50JR-52-5K6
YAGEO FCR-50JR-52-5K6
5.6kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,