FCR-25JR-52-10R
Mfr.Part #
FCR-25JR-52-10R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Description
RES 10 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
FCR
Feature :
Flame Proof, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
10Ohm
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Composition :
Carbon Film
Temperature Coefficient :
-500/ +350ppm/°C
Datasheets
FCR-25JR-52-10R
YAGEO FCR-25JR-52-10R
10Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,