FCR-50JR-52-24K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCR-50JR-52-24K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 24K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
24kOhm
Series :
FCR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
-500/ +350ppm/°C
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Flame Proof, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Carbon Film
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
Datasheets
FCR-50JR-52-24K
YAGEO FCR-50JR-52-24K
24kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,