FCR-50JR-52-1K3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCR-50JR-52-1K3
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.3K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
1.3kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
FCR
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
Temperature Coefficient :
-500/ +350ppm/°C
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Datasheets
FCR-50JR-52-1K3
YAGEO FCR-50JR-52-1K3
1.3kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,