FCR-25JR-52-7R5
Mfr.Part #
FCR-25JR-52-7R5
Description
RES 7.5 OHM 5% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
-500/ +350ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Resistance :
7.5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
FCR-25JR-52-7R5
YAGEO FCR-25JR-52-7R5
7.5Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,