F180J336MCC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F180J336MCC
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Pins :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
Aluminum
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
6.5mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Ripple Current @ High Frequency :
1.2A @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
33μF
Package / Case :
Nonstandard SMD
Series :
F18
Pbfree Code :
yes
Surface Mount Land Size :
0.256Lx0.126W 6.50mmx3.20mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Published :
Ripple Current :
1.2A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
F180J336MCC
F18 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1.2A 0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm -55°C~105°C Polar Nonstandard SMD